05/02/2021

Cik auto vadītājam izmaksā atrašanās pie stūres alkohola reibumā?

Alkohols + auto vadīšana = smaga kombinācija

Sāksim ar to, ka no 2020.gada vidus ir mainījušās ‘izmaksas’ tiem, kas pie auto stūres sēžas alkohola reibumā. Ar 2020.gada vasaru spēkā stājies arī jauns likums, kas paredz lielākas soda naudas un auto vadītāja apliecības atņemšanas termiņu pagarinājumu. Tiem, kas auto vada alkohola reibumā, atbildība un sodāmība par šādām darbībām ir iedalīta vairākās kategorijās.

0,2-0,5 promiles alkohola

Vadītājiem, kuru stāžs nesasniedz 2 gadus, kā arī autobusu vadītājiem, transporta vadīšana zem šādām promilēm, ir mērojamas no 210 – 430 eiro lielā naudas sodā, ar vadīšanas apliecības atņemšanu uz 6 mēnešiem. Par šādu rīcību, ‘’dzērājšoferim’’ tiek piemēroti arī 6 soda punkti.

0,5 – 1,0 promiles alkohola

Soda apmērs ir mērāms no 430 – 640 eiro (iepriekš bija 360 – 460 eiro), un vadīšanas apliecības atņemšanu uz 1 gadu. Tiek piešķirti arī 8 soda punkti.

1,0 – 1,5 promiles alkohola

850 – 1400 eiro liels naudas sods, auto vadītāja apliecības atņemšana uz 3 gadiem (iepriekš 2 gadi). Salīdzinot ar iepriekšējo likumu, vairs netiek piemērots arests no 5 – 10 dienām.

1,5 promiles un vairāk

1200 – 2000 eiro liels naudas sods (iepriekš bija 1200 – 1400), auto vadītāja apliecības atņemšana uz 5! gadiem (iepriekš – 4 gadi). Vairs netiek piemērots arests no 10 – 15 dienām!

Kaut arī naudas sodi ir bargi, diemžēl šāda rīcība no auto vadītāju jeb “dzērājšoferu” puses ir ne tikai nepieņemama, bet soda nomaksa un tiesību atņemšana nav viss, kā tiek sodīti “dzērājšoferi”. Lai atgūtu autovadītāja apliecību, “dzērājšoferiem” nāksies iet speciālu ārsta komisiju, kurā ietilpst arī narkologs. Kā arī atkārtoti jākārto CSDD B.kategorijas teorijas un braukšanas eksāmens.

Kaut arī autoskolas apmeklēšana nav obligāta, tā tomēr ir ieteicama. “Dzērājšoferis” savas teorijas zināšanas var pārbaudīt CSDD mājaslapā, pildot CSN testu. Ja nepieciešams, ir iespējams izmantot autoskolas CSN pasniedzēju konsultācijas, vai pat iziet visu teorijas kursu.

Lielākas raizes parasti sagādā CSDD braukšanas eksāmens. Bieži cilvēki, kas vairākas reizes nesekmīgi to kārtojuši, vēršas autoskolā pēc palīdzības. Specifisks ir CSDD eksāmena process un vērtēšana, kuru parasts ikdienas šoferis, kurš vadītāja apliecību ir ieguvis, piemēram, vairāk kā pirms 15.gadiem, ne vienmēr zinās un sapratīs. Nereti vadītāji mēdz būt pārsteigti, ka nevar nokārtot braukšanas eksāmenu, kaut ikdienā, kad braucis savās darīšanās, ir veiksmīgi ticis galā ar auto vadīšanu.

Vadītājiem, kas nav veikuši apmācību pie autoskolas instruktora, biežākās kļūdas mēdz būt:

  • Nepareiza braukšanas trajektorija – ikdienā nogriežoties, ja pretī nebrauc citi transporta līdzekļi, mēdzam braukt caur pretējo braukšanas pusi, jo tādā veidā ir vieglāk izgriezties, turklāt braucot lielākā tempā;
  • Pilnīga transportlīdzekļa neapturēšana pie krustojumiem, kur ir uzstādīta “Stop” zīme; Parasti šādam “kārdinājumam” ļaujamies brīžos, kad neviens cits nebrauc pa galveno ceļu.
  • Apturēšanas vietas izvēle, ja jādod ceļš. Ikdienā vadītāji mēdz neapturēt precīzi, kur tas paredzēts. Daļēji transportlīdzeklim atrodoties uz galvenā ceļa;
  • Ceļa nedošana – mēdzam izgriezt no mazāk svarīga ceļa, lai paspētu, neskatoties uz to, ka transportlīdzeklis, kas brauc pa galveno ceļu, mēdz nedaudz piebremzēt;
  • Aizmirstam, ka krustojumā nogriežoties, ir jādod ceļš gājējam, kas šķērso brauktuvi, kurā vadītājs nogriežas. Neatkarīgi no tā, vai tur ir gājēju pāreja vai nē.

Galvenā atšķirība starp braukšanu dzīvē un braukšanas eksāmenā ir tā, ka eksāmenu jums var neieskaitīt dēļ iespējami bīstamas situācijas radīšanas, bet dzīvē par šādiem “sīkumiem” likumsargi mūs nesoda.

Nereti tiek dzirdēts arī mīts, ka inspektori eksāmenos speciāli “iegāž” dzērājšoferus,
kas mūsu braukšanas instruktoru praksē ir nebijusi pieredze. Ja mūsu kursantam braukšanas eksāmenā izdodas parādīt to, ko viņam iemācīja autoskolā, tad eksāmens noteikti būs sekmīgi nokārtots. Arī “dzērājšoferi”, kas ir mācījušies braukt pie mūsu autoskolas instruktoriem, bieži braukšanas eksāmenu nokārto ar 1.reizi

Vēlot pieņemt prātīgus lēmums,
Autoskola “Sprīdītis”