11/08/2021

Braukšanu apmācība ar automātisko ātrumkārbu

Sēsties pie auto stūres un pašam to vadīt, tā ir lieliska sajūta. Neatkarība, brīvība, iespējas.. Tomēr vispirms, lai vadītu auto, ir jānokārto autovadītāja apliecība. Nav noslēpums, ka mūsdienās plaši populārs pārvietošanās līdzeklis ir kļuvis automobilis ar automātisko ātrumkārbu. Kopš 2011.gada Latvijā ir iespējams kārtot vadīšanas apliecību uz auto, kas aprīkots ar automātisko ātrumkārbu. Vai cilvēki izvēlas šādu opciju, un ja, jā, kādēļ?

Vienkārši un ērti.

Jā, lielākā daļa jauno šoferu un rūdīti automātiskās kārbas piekritēji šos minēs kā pirmos iemeslus, kādēļ tiek izvēlēts auto ar automātisko ātrumkārbu. Un nav melots! Ar ‘’automātu’’ ir ne tikai viegli braukt, bet jaunajiem šoferiem tas sagādās mazāk raizes mācību ceļā, kā tas būtu ar manuālo ātrumkārbu. Ne visi ir dzimuši ar auto stūri rokās, un ar ‘’automātu’’ ir daudz vieglāk iekļauties satiksmē, un iemācīties ātrāk apvienot 3 elementus: šoferi, vadāmo auto un ārējo vidi.

Vieglāk un ātrāk.

Salīdzinājumā ar manuālo ātrumkārbu, jaunajiem šoferiem, kas izvēlas mācīties uz ‘’automātu’’, ierasto 3 pedāļu vietā ir jāapgūst tikai divi – gāze un bremzes. Turklāt ar automātu nav jāuztraucas par uzsākšanu un ātrumu pārslēgšanu. Šajā ziņā auto vadīšana ar ir ērta un nepiespiesta. Tas, protams, arī ietekmē laiku un enerģiju, kas tiek pavadīts mācoties. Ar ‘’automātu’’ auto vadīšana tiks apgūta ātrāk, kas turklāt samazinās izmaksas. Turklāt ir novērots, ka jaunie šoferīši un tie, kuri pat īsti nav motivēti, mācoties ar ‘’automātu’’, ir daudz pacietīgāki, neatmetot ar roku mācībām, jo process ir daudz vieglāks un baudāmāks.

Vairāk laika.

Ņemot vērā, ka ar ‘’automātu’’ vadītājam ir vieglāk apgūt auto vadīšanu, jaunajam šoferim paliek vairāk laika, jo nav jādomā par pārslēgšanos, kā tas ir ar auto ar manuālo ātrumkārbu. Šoferis var aktīvāk iesaistīties tieši braukšanas procesā, pievēršoties zīmēm un situācijām, kas notiek uz ceļa. Tas nozīmē, ka ar mācoties uz ‘’automātu’’ zināšanas par auto vadīšanu var kļūt tikai spēcīgākas, jo paliek pietiekami daudz laika un enerģijas, lai palielinātu izpratni par satiksmi un noteikumiem.

Drošāka pārvietošanās.

Ar ‘’automātu’’ ir daudz vieglāk pārvietoties, ir mazāk laika jāpievēršas auto vadīšanai, bet vairāk vides novērtēšanai, ‘’automāta’’ vadītāji ātrāk reaģē uz situācijām, kas notiek uz ceļa, daudz vieglāk kontrolē auto, ir vairāk laika apstrādāt informāciju, jo nav nepārtraukti jākontrolē sajūga un bremžu nospiešana, un ātrumu pārslēgšana.

Paradumu maiņa vai ikdienas norma.

Daļa jauno šoferu izvēlas auto ar automātisko ātrumkārbu, lai atvieglotu pārvietošanos. Daļa izvēlas, jo ir šādu auto īpašnieki vai arī ģimenē pārvietojas ar šādu auto. Bet daļa no manuālās ātrumkārbas faniem pārtop par ‘’automātu’’ piekritējiem jau pēc vienas braukšanas reizes. Jo izjūtot ‘’automāta’’ ērtības, to nespēj neievērot neviens, sevišķi, ja pārvietojas pa pilsētu.

Ja auto vadīšana nav ielikta līdzi šūpulī vai ikdienā ir vēlme pārvietoties komfortabli un bez lieka stresa, daudz ātrāk aprodot ar vidi, lai vieglāk iekļautos satiksmē, ātrāk iemācoties kontrolēt auto, ‘’automāts’’ būs lieliska izvēle. Drošs satiksmē ir tas, kas pats jūtas droši. Tādēļ ‘’automāts’’ būs izcils sabiedrotais, lai apgūtu zināšanas un justos droši, kas jau ir puse no ceļa. Vienmēr auto vadīšanu var uzsākt vieglāk un iekļauties satiksmē ātrāk, un vienmēr var atgriezties, lai jau ar zināšanām un pieredzi nokārtotu apliecību uz auto ar manuālo ātrumkārbu, ja būs šāda vēlme vai nepieciešamība.

! Informējam, ka vadītājs ar vadītāja apliecība uz auto ar automātisko ātrumkārbu NEDRĪKST pārvietoties ar auto, kas aprīkots ar manuālo ātrumkārbu. Sods par šādu pārkāpumu ir 40 līdz 280eiro un 3 soda punkti.

! Vadītājiem, kam ir autovadītāja apliecība uz ‘’automātu’’, lai iegūtu apliecību uz ‘’manuāli’’, NAV JĀAPMEKLĒ AUTOSKOLAS KURSI, bet jākārto braukšanas eksāmens.